Schedule

Filter By:

Intro to Raft Guiding

Thursday
TIME: 4:00 pm
LOCATION: Kayak Center [MAP]

Belay Clinic

Thursday
TIME: 4:00 pm
LOCATION: Climbing Center [MAP]

Youth Obstacle Race

Thursday
TIME: 4:30 pm

Prairie Go Round MTB Time Trials

Thursday
TIME: 4:30 pm
LOCATION: Prairie Dog Trailhead [MAP]

#TuckFest Photo Comp

Thursday
TIME: 4:30 pm - 11:00 pm

Basic Bike Maintenance

Thursday
TIME: 5:00 pm

Evening Slow Flow Yoga

Thursday
TIME: 5:00 pm

Paddle Royale

Thursday
TIME: 5:30 pm
LOCATION: Lower Pond [MAP]

Raft Race – Guided

Thursday
TIME: 6:00 pm

Raft Race – Whitewater Paddlers

Thursday
TIME: 6:00 pm

Twilight 5k Trail Race

Thursday
TIME: 6:30 pm

Ayurveda & Your Energy Type

Thursday
TIME: 6:30 pm
LOCATION: Conference Room D [MAP]

The Suitcase Junket

Thursday
TIME: 7:00 pm
LOCATION: River Jam Stage [MAP]

Night Obstacle Race

Thursday
TIME: 7:30 pm

Glow Yoga

Thursday
TIME: 8:30 pm
INSTRUCTOR: Bob

Fantastic Negrito

Thursday
TIME: 9:00 pm

#TuckFest Photo Comp

Friday
TIME: 8:00 am - 11:00 pm

All Levels Flow Yoga

Friday
TIME: 9:30 am

Dog Jog

Friday
TIME: 10:30 am

Intermediate Freestyle Kayaking

Friday
TIME: 11:00 am

SUP Yoga

Friday
TIME: 11:30 am

Half Marathon Trail Race

Friday
TIME: 12:00 pm

Women’s Deep Water Solo Seeding

Friday
TIME: 2:00 pm

Intro to Map and Compass Navigation

Friday
TIME: 2:00 pm
LOCATION: Adventure Pavilion [MAP]

SUP Cross

Friday
TIME: 3:00 pm

Men’s Deep Water Solo Seeding

Friday
TIME: 4:00 pm

Tandem Paddle with a Pro

Friday
TIME: 4:00 pm - 6:00 pm
LOCATION: Kayak Cent [MAP]

Youth Obstacle Race

Friday
TIME: 4:30 pm

Chris Clark Bicycle Stunt Show

Friday
TIME: 4:30 pm - 5:30 pm
LOCATION: Raft Pavilion [MAP]

Sarah Shook & The Disarmers

Friday
TIME: 5:00 pm

Women’s Deep Water Solo Open Gym

Friday
TIME: 5:15 pm

King & Queen of Goat Hill

Friday
TIME: 6:00 pm

Evening Slow Flow Yoga

Friday
TIME: 6:00 pm

Men’s Deep Water Solo Open Gym

Friday
TIME: 6:15 pm

Family Obstacle Race

Friday
TIME: 6:30 pm

Boatercross

Friday
TIME: 7:00 pm

The Marcus King Band

Friday
TIME: 7:00 pm
LOCATION: River Jam Stage [MAP]

Night Trail Race

Friday
TIME: 8:00 pm

J. Roddy Walston and the Business

Friday
TIME: 9:00 pm
LOCATION: River Jam Stage [MAP]

Quarter Marathon Trail Race

Saturday
TIME: 8:00 am

#TuckFest Photo Comp

Saturday
TIME: 8:00 am - 11:00 pm

Swim the Ford

Saturday
TIME: 8:30 am

Bouldering Competition

Saturday
TIME: 9:00 am

Morning Power Flow Yoga

Saturday
TIME: 9:30 am

Women’s Whitewater Group Paddle

Saturday
TIME: 10:00 am
LOCATION: Kayak Center [MAP]

Tandem Paddle with a Pro

Saturday
TIME: 10:00 am - 2:00 pm
LOCATION: Kayak Cent [MAP]

Flatwater Kayak Race

Saturday
TIME: 10:00 am

Youth Obstacle Race

Saturday
TIME: 10:30 am

Mountain Bike Enduro

Saturday
TIME: 10:30 am

Chris Clark Bicycle Stunt Show

Saturday
TIME: 11:00 am - 12:00 pm
LOCATION: Raft Pavilion [MAP]

Thru-Hiking 101

Saturday
TIME: 11:00 am
LOCATION: Conference Room D [MAP]

SUP Yoga

Saturday
TIME: 11:30 am

Yoga for Beginners

Saturday
TIME: 11:30 am

Whitewater Racing Clinic

Saturday
TIME: 12:00 pm

DIY Camping Stoves

Saturday
TIME: 12:00 pm
LOCATION: Conference Room D [MAP]

Deep Water Solo Athlete Meet and Greet

Saturday
TIME: 1:00 pm - 3:00 pm
LOCATION: Deep Water Solo [MAP]

Bikepacking 101

Saturday
TIME: 1:00 pm
LOCATION: Conference Room D [MAP]

Sean McConnell

Saturday
TIME: 1:00 pm
LOCATION: River Jam Stage [MAP]

Kids’ Yoga

Saturday
TIME: 1:30 pm

Chris Clark MTB Jam Session

Saturday
TIME: 2:00 pm
LOCATION: Slalom Course Trailhead [MAP]

Baker’s Dozen Kayak Race

Saturday
TIME: 2:00 pm

Half Dozen SUP Race

Saturday
TIME: 2:15 pm

Youth Trail Race

Saturday
TIME: 2:30 pm

All Levels Flow Yoga

Saturday
TIME: 2:30 pm

Basic Wilderness Survival

Saturday
TIME: 3:00 pm
LOCATION: Adventure Pavilion [MAP]

Mo Lowda & The Humble

Saturday
TIME: 3:00 pm
LOCATION: River Jam Stage [MAP]

Whitewater Kayaking Fundamentals

Saturday
TIME: 3:00 pm

Intro to Rock Climbing

Saturday
TIME: 3:00 pm
LOCATION: Climbing Center [MAP]

Youth Short-Track Mountain Bike Race

Saturday
TIME: 3:15 pm

Chris Clark Stunt Show

Saturday
TIME: 3:30 pm - 4:30 pm
LOCATION: Raft Pavilion [MAP]

Foam Rolling 101

Saturday
TIME: 4:00 pm
LOCATION: Conference Room D [MAP]

Native Snakes of NC

Saturday
TIME: 4:00 pm
LOCATION: Adventure Pavilion [MAP]

Acro Yoga

Saturday
TIME: 4:00 pm

Mens & Women’s Deep Water Solo Finals

Saturday
TIME: 4:30 pm

The Commonheart

Saturday
TIME: 5:00 pm
LOCATION: River Jam Stage [MAP]

Last One Standing…Up

Saturday
TIME: 5:00 pm

Short-Track Mountain Bike Race

Saturday
TIME: 5:00 pm

Caamp

Saturday
TIME: 7:00 pm
LOCATION: River Jam Stage [MAP]

Tyler Childers

Saturday
TIME: 9:00 pm
LOCATION: River Jam Stage [MAP]

Kayak Fishing

Sunday
LOCATION: Catawba River [MAP]

#TuckFest Photo Comp

Sunday
TIME: 8:00 am - 11:00 pm

5k Trail Race

Sunday
TIME: 8:30 am

Citizens Slalom

Sunday
TIME: 9:00 am

Off Season Kayak Workout

Sunday
TIME: 9:00 am
LOCATION: Deep Water Solo [MAP]

Morning Power Flow Yoga

Sunday
TIME: 9:30 am

Flatwater SUP Race

Sunday
TIME: 9:30 am

Youth Obstacle Race

Sunday
TIME: 10:00 am

Mountain Bike Half Marathon

Sunday
TIME: 10:00 am

Kayak Polo Intro

Sunday
TIME: 11:00 am - 2:00 pm
LOCATION: Upper Pond [MAP]

USAC Top Rope Competition

Sunday
TIME: 11:00 am

Slackline Yoga

Sunday
TIME: 11:00 am
LOCATION: Deep Water Solo [MAP]

Yoga for Beginners

Sunday
TIME: 11:30 am

SUP Yoga

Sunday
TIME: 11:30 am

Young & Old Tandem Kayak Race

Sunday
TIME: 12:00 pm

Mountain Biking: How to Stop Neck Pain

Sunday
TIME: 12:00 pm
LOCATION: Conference Room D [MAP]

Slicing and Dicing with Shane Benedict

Sunday
TIME: 12:00 pm

Chris Clark Bicycle Stunt Show

Sunday
TIME: 12:00 pm - 1:00 pm
LOCATION: Raft Pavilion [MAP]

Liz Cooper & The Stampede

Sunday
TIME: 1:00 pm
LOCATION: River Jam Stage [MAP]

Boof Clinic

Sunday
TIME: 1:00 pm

Kids’ Yoga

Sunday
TIME: 1:30 pm

Chris Clark Skills Clinic

Sunday
TIME: 1:30 pm
LOCATION: Raft Pavilion [MAP]

Freestyle Kayak

Sunday
TIME: 2:30 pm

Youth Trail Race

Sunday
TIME: 2:30 pm

All Levels Flow Yoga

Sunday
TIME: 2:30 pm

Chris Clark Stunt Show

Sunday
TIME: 3:00 pm - 4:00 pm
LOCATION: Raft Pavilion [MAP]

Drew Holcomb & the Neighbors

Sunday
TIME: 3:00 pm
LOCATION: River Jam Stage [MAP]

Grom Mob – Youth Kayaking Clinic

Sunday
TIME: 3:30 pm
LOCATION: Kayak Center [MAP]

Acro Yoga

Sunday
TIME: 4:00 pm

Short-Bike World Championships

Sunday
TIME: 4:00 pm

The Milk Carton Kids

Sunday
TIME: 5:00 pm
LOCATION: River Jam Stage [MAP]

Budokon Yoga

Sunday
TIME: 5:30 pm
LOCATION: South Ridge [MAP]